Co można zrobić ze szkła?

Szkło jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Dzięki dużej wytrzymałości może być wykorzystywane do tworzenia wielu elementów wykańczających wnętrza. Co więcej, szkło jest wykorzystywane w budownictwie od wielu lat, dzięki czemu jest ponadczasowym i uniwersalnym materiałem. Z jednej strony może posłużyć do stworzenia klasycznych elementów, a z drugiej odpowiedni projekt może sprawić, że wnętrze zyska nowoczesny wygląd. Do czego można wykorzystać szkło i w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Czy balustrady i drzwi szklane są bezpieczne? 

Wiele osób wykańczających wnętrza obawia się zastosowania szkła z uwagi na kruchość tego materiału. Takie obawy nie są jednak zasadne, ponieważ szkło, które jest wykorzystywane w branży budowlanej, jest poddawane procesowi hartowania, dzięki któremu staje się odporne na uszkodzenia, więc można je bezpiecznie wykorzystywać nawet w przestrzeniach, z których korzystają również dzieci. Jednym z zastosowań tego materiału są balustrady szklane.

Są one bardzo często wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie – nie tylko w domach, ale również w urzędach, galeriach czy biurowcach. Dodają wnętrzom nowoczesnego wyglądu i świetnie się prezentują w połączeniu z innymi materiałami. Kolejnym zastosowaniem są szklane drzwi. Ich konstrukcja również jest bezpieczna, wystarczy dostosować grubość tafli do przeznaczenia elementu i powierzchni. Co więcej, dodają wnętrzu elegancji i sprawiają, że przestrzeń staje się jaśniejsza i powiększona optycznie.

Kabiny prysznicowe, panele i schody 

Wykorzystanie szkła w budownictwie jest o wiele szersze. Można je stosować również w łazience. Mowa tutaj o szklanych kabinach prysznicowych, które podkreślają walory estetyczne pomieszczenia. Ciekawym zastosowaniem szkła jest również tworzenie z niego paneli z grafiką. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu można nadać wyjątkowego charakteru kuchni czy łazience, a nawet frontom mebli.

Warto również wspomnieć, że są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż zwykłe płytki, ponieważ nie posiadają łączeń fugowych. Chcąc wprowadzić nowoczesny akcent do wnętrza, warto zdecydować się na schody szklane. Ich konstrukcja powinna być połączona z elementami drewnianymi albo metalowymi. Przepuszczają światło, powiększając optycznie pomieszczenie, a do tego pełnią walory estetyczne.