Czy lakobel stosuje się tylko w kuchni?

Szkło od dawna jest wykorzystywane zarówno w funkcji czysto użytkowej, jak i ozdobnej, ze względu na rozległe możliwości jego formowania i zdobienia. Wraz z modą na stosowanie prostych, a jednocześnie eleganckich metod aranżowania wnętrz popularność zyskują specjalne gatunki szkła wyróżniające się swoim wyglądem. Najlepszym przykładem może tu być coraz popularniejsze szkło typu lakobel. Tafle z niego wykonane są szczególnie chętnie wykorzystywane jako element dekoracyjny zastępujący umieszczany ponad kuchennymi szafkami pas okładziny ceramicznej. Szkło lakobel przyciąga użytkowników oferowanymi wrażeniami wizualnymi, a także swoją gładką powierzchnią, jak również łatwością utrzymania w czystości. Zastosowania przy dekorowaniu kuchni nie wyczerpują jednak możliwości, jakie daje ten materiał. Przekonajmy się, czym charakteryzuje się szkło typu lakobel i sprawdźmy, gdzie jeszcze może być zastosowane.

Czym wyróżnia się szkło lakobel?

Lakobel to specjalny gatunek szkła, który ma bardzo charakterystyczny wygląd uzyskiwany, dzięki pokryciu jednej strony tafli specjalnym jednolitym lakierem. Ponieważ na polakierowaną warstwę szkła światło pada po przejściu przez całą grubość szyby, a znaczna część promieni odbija się od jej powierzchni uzyskany efekt lśnienia i połysku jest nieporównywalny z innymi materiałami dekoracyjnymi.

Wielkimi zaletami szkła lakobel poza niesamowitymi wrażeniami estetycznymi są jego walory praktyczne. Powierzchnia szkła jest odporna na zarysowania i zabrudzenia, łatwo ją czyścić i konserwować, a warstwa lakieru znajdująca się „pod spodem” jest dobrze chroniona przed możliwymi uszkodzeniami i działaniem środków chemicznych.

Zarówno samo szkło, jak i stosowany lakier, są w pełni odporne na promieniowanie UV, co oznacza brak mętnienia i wyeliminowanie ryzyka zmiany barwy. Oryginalny lakobel jest odporny na wysokie temperatury i szok termiczny związany z ich szybkim wzrostem, może więc bez przeszkód być wykorzystywany w pobliżu elementów, które szybko się rozgrzewają. Plusem szkła tego rodzaju jest również możliwość wykonywania go w wersji hartowanej – co sprawia, że po uszkodzeniu i rozbiciu tafla rozpada się na małe kawałeczki, które nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a także jako laminowanego. W połączeniu z folią PVB szkło zyskuje wyższą odporność mechaniczną, a po ewentualnym uszkodzeniu gwarantuje, że poszczególne kawałki nie oderwą się od całości.

Tafle szkła lakobel mogą być dowolnie kształtowane. Ich duża płaska powierzchnia pozwala na tworzenie niesamowitych efektów gładkości, elegancji i czystości. Ze względu na spore możliwości obróbki nie ma żadnych problemów z przycięciem elementów na odpowiedni wymiar czy wycięciem w nim otworów, np. na gniazdka elektryczne, podświetlenie czy elementy wyposażenia. Krawędzie szkła mogą być odpowiednio oszlifowane, co daje dodatkowe możliwości uzyskania ciekawych efektów po pokryciu nim różnych elementów.

Wykorzystując szkło lakobel można uzyskać wiele ciekawych efektów wizualnych. Za sprawą odpowiedniej obróbki warstwa lakieru może być w wybranych miejscach usunięta, przez co szkło staje się przezroczyste. Otwiera to możliwość wyeksponowania części powierzchni materiału znajdującego się pod spodem lub sprawia, że część elementu, w który zostanie wkomponowana tafla, będzie przepuszczała światło.

Zaletą szkła lakobel jest także fakt, że dobrze łączy się ono z innymi popularnymi materiałami, używanymi przy aranżowaniu wnętrz. Lakobel będzie wyglądał dobrze zarówno w towarzystwie modnej stali nierdzewnej, polerowanego aluminium, jak i naturalnego drewna albo kamienia. Wspaniałe właściwości szkła lakobel sprawiają, że ma ono wiele różnych zastosowań.

Przykłady zastosowań szkła lakobel

Szkło lakobel najczęściej kojarzy się z aranżacją wnętrz, jednak z powodzeniem może też być wykorzystywane na zewnątrz. Elementy z lakobelu mogą być stosowane jako materiał do pokrycia elewacji budynku, a także jako bardzo atrakcyjna okładzina używana do ogrodzeń albo stylowych elementów małej architektury ogrodowej. Szkło tego rodzaju nadaje się również do tworzenia elementów fasad sklepowych czy jako atrakcyjne tło do umieszczenia firmowego logo.

Lakobel to również wymarzony materiał do dekorowania pomieszczeń. Znakomicie sprawdza się jako okładzina ścienna zastępująca tradycyjną ceramikę czy nie zawsze pasujący do nowoczesnych i jasnych wnętrz kamień naturalny. Lakobel nadaje się zarówno do miejsc reprezentacyjnych, takich jako hole budynków, pomieszczenia recepcyjne czy korytarze, jak i do ozdabiania mieszkań i domów. Poza bardzo typowym zastosowaniem jako element zastępujący pas kafelków lakobel może posłużyć jako materiał na blat, a także drzwiczki kuchennych szafek.

Poza kuchnią lakobel może być użyty jako jedna z części składowych nowoczesnych mebli – stolików, szafek czy komód. Bardzo dobrze prezentuje się jako wypełnienie drzwi szaf wnękowych i innych zabudów tego rodzaju. Będzie się nadawał do stworzenia skrzydeł drzwi, zarówno wykonanych wyłącznie ze szkła, jak i będących połączeniem różnych rodzajów materiału. Lakobel to również dobre rozwiązanie do łazienki. Można z niego wykonać zarówno okładziny ścienne, jak i elementy mebli łazienkowych od powierzchni blatu po obudowę kabiny prysznicowej czy dekoracyjnych ścianek.

Liczba zastosowań szkła lakobel jest ograniczona jedynie pomysłowością architekta zajmującego się projektowaniem wnętrza. Ze względu na szeroką paletę dostępnych kolorów i różne rozmiary oferowanych tafli, ze szkła tego typu można stworzyć dowolny element dekoracyjny lub użytkowy o dużej trwałości i oryginalnym wyglądzie.