Jak prawidłowo dbać o szkło?

Balustrady, drzwi i schody ze szkła czynią dom optycznie przestronniejszym i nadają mu nowoczesnego charakteru – szczególnie, jeżeli wystrój wnętrz komponuje się z nimi pod względem stylistyki. Zdarza się jednak, że rezygnujemy ze szklanych elementów wnętrza, przekonani, że wymagają one czasochłonnej pielęgnacji. Tymczasem utrzymanie ich w dobrym stanie wcale nie jest trudne.

Jak powinniśmy dbać o szklane powierzchnie

Szklane stopnie i przegrody prezentują się doskonale zarówno w biurowcach i galeriach handlowych, jak i prywatnych domach. Jeżeli chcemy, by wywoływały podziw nawet po długim czasie użytkowania, powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym zachowają one atrakcyjny wygląd.

Możemy zacząć dbać o szklane elementy dekoracyjne już na etapie zamawiania ich u producenta – wystarczy, że skorzystamy z oferty pokrycia ich specjalistyczną NANO powłoką hydrofobową. Wygładzi ona niewidoczne gołym okiem zagłębienia w jego powierzchni – nie będzie więc gromadzić się w nich brud, osad ani kamień. Ponadto powłoka hydrofobowa zabezpieczy szkło przed korozją oraz rozwojem pleśni i niebezpiecznych grzybów.

Również czyszczenie pokrytych NANO powłoką powierzchni będzie znacznie prostsze – wszelkie drobne zabrudzenia, smugi czy odciski palców bez trudu usuniemy za pomocą ściereczki do szkła.

Z kolei innych zanieczyszczeń – takich jak np. kamień czy osad – pozbędziemy się, używając preparatu do mycia szyb. Podczas dokonywania zakupu musimy jednak pamiętać, że szkło to materiał podatny na zarysowania. Dlatego powinniśmy zrezygnować z inwazyjnych środków, np. zawierających mikrokapsułki czyszczące, które mogą uszkodzić jego powierzchnię.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki środek chemiczny wybrać, możemy uciec się do starego i sprawdzonego sposobu, jakim jest rozcieńczony ocet. Z jego pomocą bez trudu pozbędziemy się śladów mydła, osadu czy – w przypadku powierzchni kuchennych – starego tłuszczu. Nie musimy przy tym martwić się jego charakterystycznym zapachem – wywietrzeje on bardzo szybko, zabierając ze sobą nieprzyjemne wonie, które wcześniej przylgnęły do szkła. Co więcej, ocet działa bakteriobójczo – doskonale sprawdzi się więc w łazience oraz kuchni, gdzie obecność szkodliwych drobnoustrojów stwarza dla nas największe zagrożenie.