Jakie elementy szklane można zastosować w domu?

Szkło jest materiałem często wykorzystywanym do budowy elewacji biurowców i innych obiektów w przestrzeni publicznej, lecz także cieszy się ogromną popularnością jako element wystroju wnętrz w domach jednorodzinnych. Szklane elementy pozwalają na lepszy obieg światła w pomieszczeniu optycznie je powiększając, a także odznaczają się niepowtarzalnymi walorami estetycznymi. Dodatkowo świetnie sprawdzają się w aranżacjach w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Poniżej wskażemy kilka sposobów na urozmaicenie wnętrza domu szklanymi elementami.

Schody i drzwi

Próbując zdecydować się na schody do domu, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, w tym wpływ, zwykle masywnej konstrukcji na wystrój całego pomieszczenia. Często idealnym rozwiązaniem okazują się schody wykonane ze szkła, które swoją budową nadają przestrzeni lekki harmonijny charakter. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie w projekcie aranżacji, szklanej balustrady, która dyskretnie wkomponuje się z resztą elementów w danym wnętrzu.

Innym, często wykorzystywanym przez architektów obiektem są szklane drzwi. Szkło sprawdza się do budowy drzwi znajdujących się wewnątrz domu, które oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia, jak również tych będących frontami szaf, garderób oraz wnęk. Drzwi wykonane ze szkła mogą stanowić samodzielny element, lecz także mogą być uzupełnione o drewnianą lub metalową konstrukcję. Istotne jest również dopasowani tafli szkła do stylu panującego w danym wnętrzu.

Szkło do kuchni i łazienki

Miejscem w domu, w którym można umieścić zdecydowanie najwięcej szklanych elementów jest oczywiście łazienka. Szklane może być w niej niemal wszystko, zaczynając od frontów szafek i elementów dekoracyjnych, a kończąc na szklanych ściankach, parawanach nawannowych oraz niezwykle trwałych kabinach prysznicowych. Projektując łazienkę, warto także zastąpić tradycyjne ceramiczne umywalki, tymi wykonanymi ze szkła. Dzięki nim można uzyskać lekki i elegancki charakter pomieszczenia nawiązujący do ulotnego charakteru wody.

Innym pomieszczeniem, w którym szkło cieszy się dużą popularnością jest kuchnia. Szklane panele wykonane ze szkła hartowanego są często wykorzystywane jako alternatywa dla klasycznych płytek, a także łatwiej utrzymuje się je w czystości. Dodatkowo szklaną taflę można dostosować do indywidualnego stylu pomieszczenia przez urozmaicenie jej wybranym nadrukiem.