Drzwi zbudowane ze szklanych tafli to zarazem wyposażenie budynku pozwalające na swobodne korzystanie z poszczególnych pomieszczeń oraz bardzo atrakcyjny element wystroju wnętrza. Drzwi szklane nadają się znakomicie do obiektów biurowych i użytkowych, jak również do aranżacji budynków mieszkalnych. Sprawdzą się we wnętrzach urządzonych nowocześnie, jednak będą pasowały również do wnętrz klasycznych, choćby tam, gdzie pomieszczenie trzeba podzielić na mniejsze, nie zaburzając jego wyglądu. Drzwi tego typu pozwalają także na uzyskanie różnych efektów dzięki wykorzystaniu różnych rodzajów szkła. Przekonajmy się, z jakiego materiału mogą być wykonane drzwi szklane.
Drzwi szklane są pozbawione ościeżnicy i wykonane z tafli szkła, która przenosi wszystkie obciążenia związane z ich działaniem. To do niej mocowane są wszystkie elementy osprzętu pozwalających na korzystanie z drzwi – wyposażenie służące do ich otwierania, klamki oraz zamki. Drzwi tego typu mogą być montowane w dowolnych miejscach, choć muszą wówczas spełniać wymagania dla określonych zastosowań. Chodzi tu np. o wymaganą szerokość, wysokość czy normy związane z odpornością ogniową lub parametrami akustycznymi.
Drzwi z tafli szklanych mogą być wykonane z użyciem różnych rodzajów szyb. Dopuszcza się drzwi, które wykorzystują jednolitą taflę szklaną. Drzwi tego rodzaju, jeśli są zrobione ze szkła przezroczystego, powinny być dodatkowo tak oznaczone, by użytkownik mógł je łatwo zauważyć. Wymagane jest również, by drzwi z jednolitej tafli szklanej były wykonane ze szkła hartowanego. Chodzi tu o to, by po ich ewentualnym rozbiciu nie powstawały odłamki, które mogłyby zranić osoby znajdujące się w ich pobliżu.
Drzwi ze szkła mogą być również zrobione przy użyciu szkła laminowanego. Szkło tego rodzaju jest produkowane przez sklejenie ze sobą dwóch tafli szkła przez umieszczenie między nimi specjalnej folii PVB. Takie rozwiązanie również zostało podyktowane troską o ochronę zdrowia i życia użytkowników, ponieważ w razie stłuczenia tafli kawałki szkła nie odpadną od jej powierzchni, a pozostaną złączone z folią. Dodatkową zaletą drzwi ze szkła laminowanego jest możliwość użycia folii o różnych właściwościach, np. ograniczającej przenikanie światła, barwionej czy lustrzanej.
Drzwi szklane mogą również korzystać z szyb zespolonych. Takie rozwiązanie ma sens wówczas, gdy w grę wchodzi ochrona przed ucieczką ciepła lub zapewnienie niższego poziomu hałasu. Drzwi szklane wykonane z użyciem pakietu szybowego sprawdzają się zwykle jako drzwi zewnętrzne.
Drzwi szklane dają wiele możliwości aranżacyjnych również za sprawą rozmaitych systemów ich otwierania. Oferowane są drzwi wykorzystujące klasyczne zawiasy, można jednak spotkać również drzwi z zawiasami wahadłowymi. W przypadku drzwi wewnętrznych popularne są także systemy przesuwne. Przy drzwiach stosowanych do większych otworów czy wykorzystywanych jako elementy szklanych ścianek działowych często wybiera się systemy składano-harmonijkowe.
Największe możliwości wpływania na przestrzeń, w której będą zamontowane drzwi, daje wybór rodzaju szkła, z jakiego będą wykonane. Stosunkowo często wykorzystywanym typem szkła jest hartowane albo laminowane szkło typu float. Tafle tego rodzaju mają lekko zielonkawe zabarwienie. W drzwiach można jednak również użyć tafli ze szkła odbarwionego, które przepuszcza więcej światła i jest jaśniejsze niż tradycyjne szkło float.
Drzwi szklane stosowane w pomieszczeniach, gdzie występuje duże ryzyko zachlapania, np. w kuchniach lub łazienkach można stosować szkło ze specjalnymi powłokami, które zmniejszają osadzanie się zabrudzeń na powierzchni i ułatwiają czyszczenie.
W drzwiach szklanych można również zamontować szkło trawione, które ma jednolitą, matową powierzchnię. Podobny efekt można uzyskać także, wybierając szkło piaskowane. W tym przypadku można jednak uzyskać również dodatkowe efekty w postaci rozmaitych wzorów czy ornamentów. Interesujące rezultaty można też osiągnąć, decydując się na montaż szkła barwionego. Dostępne są tafle o wielu rodzajach zabarwień.
Do uzyskania spektakularnego rezultatu można wybrać szkło ornamentowe. Tafle tego rodzaju mają określony powtarzalny wzór. Często spotyka się proste wzory geometryczne, choć możliwe jest również uzyskanie efektów przypominających mniej regularne kształty. Szkło ornamentowe ma zdecydowanie mniejszą przezierność i lokuje się bliżej szkła matowego lub piaskowanego niż szyby typu float.
Duża dostępność rozmaitych rodzajów szkła i wiele możliwych konstrukcji drzwi szklanych sprawiają, że można bez problemu znaleźć drzwi, które pozwolą na uzyskanie zaplanowanego efektu.